„Był pierwszy dzień przedwiośnia…”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 września 2018

W piątek 7 - go września o godzinie 11.00, na placu przed remizą w Sułowie odbyło się „Narodowe Czytanie” Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Ta jedyna w swoim rodzaju akcja czytelnicza każdego roku gromadzi coraz więcej uczestników. Od kilku lat w kolejnych jej edycjach uczestniczy także Gmina Sułów. Tegoroczne „Czytanie” zorganizowane zostało przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Feliksy Poździk przy współudziale Szkół Podstawowych z Sułowa, Michalowa oraz Tworyczowa. Oprawa artystyczna wydarzenia spoczywała w rękach Pani Anny Jaworskiej i Pani Marii Bartoszczyk oraz młodzieży z grupy teatralnej.

Wybrane fragmenty powieści, czytane na scenie, przed zgromadzoną publicznością opowiadały historię Cezarego Baryki, ilustrując najważniejsze momenty w jego życiu. Począwszy od dzieciństwa spędzonego w dalekim Baku, poprzez rewolucję, bolesne straty, sieroctwo, powrót do Polski, udział w wojnie i sercowe rozterki. Burzliwą opowieść o trudnych pytaniach, i jeszcze trudniejszych wyborach zakończyło odczytanie sceny zamykającej powieść Żeromskiego. Jest to scena otwarta, opisująca moment, w którym Cezary Baryka kroczy na czele tłumu w stronę szpaleru żołnierzy. Nie ma tu prostych rozwiązań, nie ma dalszego ciągu, finał tej historii pozostawiono naszej wyobraźni.

Kolejna już VII edycja „Narodowego Czytania” spotkała się z rekordowym wręcz odbiorem. W tym roku czytano aż w 2930 miejscach. Zadziwiała nie tylko różnorodność miejsc, ale i pomysłowość organizatorów, bowiem "Przedwiośnie" czytane było m.in. na wodzie w Świnoujściu, pod ziemią w Opatowie, na motocyklach w Kleczewie, na plaży w Rewalu, w środkach komunikacji miejskiej np. w Żorach, Szczecinie, Sochaczewie. Warto dodać, że ta oryginalna akcja czytelnicza odbywa się w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej oraz teatrach. Samo „czytanie” zaś organizowane jest na setki różnych sposobów - we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie, ale też w domowym zaciszu.

Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że umiejętność czytania pozwala nam lepiej poznać otaczającą nas rzeczywistość, jest też niebywałą przyjemnością intelektualną i służy budowaniu wspólnoty, choćby tylko myśli i przekonań. Co w dzisiejszym świecie oznacza znacznie więcej, niż moglibyśmy się spodziewać.

 

Marta Radzik