Gmina Sułów

Narodowe Czytanie 2020 w Sułowie

7 września 2020

Narodowe Czytanie to ciesząca się ogromną popularnością inicjatywa literacka, ale i społeczna, która od lat gromadzi rzesze Polaków w kraju i zagranicą na wspólnym czytaniu, słuchaniu, wreszcie przeżywaniu piękna polskiej mowy.

Zapoczątkowana w roku 2012 przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej akcja, na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń literackich. Wydarzeń ciekawych i przystępnych, bo przecież czytać można wszędzie. Od lat udowadniają to nasi rodacy, zadziwiając kreatywnością w doborze miejsc, jak i formy przekazu czytanych lektur. Ta akcja uruchamia w uczestnikach prawdziwe pokłady wyobraźni, a czytanie nieraz odbywa się w najróżniejszych lokalizacjach, nie do końca kojarzących się z lekturą, m.in. w przerwie rajdu rowerowego, w środkach masowej komunikacji, a nawet na bałtyckich wydmach.

Zarówno te standardowe, jak i niekonwencjonalne pomysły na wspólne „Czytanie” dowodzą autentycznego, obywatelskiego zaangażowania w tę wyjątkową akcję.

 

Narodowe Czytanie to taki wspólnotowy moment, kiedy Polacy spotykają się i czytają klasykę. Tym razem lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, o której Prezydent Andrzej Duda inaugurując tegoroczną akcję powiedział, że jest „elementem naszej tożsamości, polskiej kultury i polskiej duszy”.

„Balladyna” powstała w epoce romantyzmu. Prace nad utworem Juliusz Słowacki ukończył w grudniu 1834 roku, zaś pierwsze wydanie dramatu ukazało się pięć lat później w Paryżu. Utwór powstawał na emigracji, w atmosferze gorących dyskusji o niedawnej klęsce powstania i dalszych niepewnych losach narodu polskiego. Pełna baśniowych elementów, wciągająca opowieść o losach dwóch sióstr - Aliny i Balladyny, już wówczas zdobyła serca czytelników.

Wspólnotowego entuzjazmu i zapału nie zabrakło także i w tym roku. Tegoroczna 9 edycja Narodowego Czytania miała jednak wymiar szczególny. Po raz pierwszy bowiem temu radosnemu wydarzeniu towarzyszyły obawy związane z epidemią.

Narodowe Czytanie w gminie Sułów, zbudowało już własną tradycję popularyzowania polskiej literatury. Organizowana od lat z udziałem dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy akcja, zyskała w tym roku wymiar bardziej kameralny, a zarazem spełniający wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Po raz pierwszy Narodowe Czytanie odbyło się zatem bez tradycyjnej widowni i także po raz pierwszy nadano mu formę nagrania z udziałem niewielkiej grupy uczestników – dzieci i młodzieży czytających wybrane fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Organizatorem akcji była jak co roku Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksy Poździk w Sułowie, w porozumieniu i przy pełnym wsparciu zaprzyjaźnionych gminnych placówek oświatowych tj. Szkoły Podstawowej w Sułowie, Szkoły Podstawowej w Michalowie oraz Szkoły Podstawowej w Tworyczowie.

W piątek 4 września w budynku Centrum Społeczno – Kulturalnego w Sułowie pojawili się młodzi lektorzy wraz z opiekunami, by zrealizować nagranie, które od poniedziałku 7 września dostępne będzie na stronach internetowych Gminy Sułów, Gminnej Biblioteki Publicznej w Sułowie, SP w Sułowie, SP w Michalowie oraz SP w Tworyczowie.

Słowa podziękowania kieruję do dyrektorów naszych gminnych szkół podstawowych: Pani Małgorzaty Kuźmy, Pani Joanny Pomarańskiej oraz Pani Haliny Godzisz, za owocną współpracę, za aktywność i wsparcie, z jakim co roku podejmują się współorganizacji Narodowego Czytania.

Dziękuję także nauczycielom, za ich pracę i poświęcenie podczas przygotowywania  występu naszych młodych lektorów.

A nade wszystko dziękuję uczniom, za zaangażowanie, odwagę i wysoki poziom, który za każdym razem budzi nasz szacunek i szczery podziw dla ich umiejętności.

Patron Narodowego Czytania życzył wszystkim uczestnikom tegorocznej akcji, by każdy z nich/z nas odkrył swoją „Balladynę”, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje ostateczne zwycięstwo dobra nad złem”.

Podpisujemy się pod tymi słowami, życząc Państwu przyjemności płynącej ze wspólnego czytania..słuchania..oglądania…i odczuwania piękna rodzimej literatury.