Więcej słońca w Gminie Sułów

Wydarzenia kulturalne

Artykuły

Życzenia dla Nauczycieli

14 października 2021


Nominacje do tytułu Mistrzowie Agro

Mamy przyjemność poinformować, że przedstawiciele Gminy Sułów zostali nominowani do tytułu Koło Gospodyń Wiejskich Roku w tegorocznej edycji akcji Mistrzowie Agro - największego plebiscytu wiejskiego i rolniczego w Polsce, który w naszym województwie jest prowadzony przez "Kurier Lubelski" oraz ogólnopolski serwis i magazyn "Strefa Agro".

Nominacje do nagród uzyskały koła gospodyń wiejskich KGW w Deszkowicach Pierwszych, KGW w Sąsiadce, Stowarzyszenie Nasz Sułowiec.

Kandydatów do nagród nominowali partnerzy i patroni akcji - organizacje rolnicze i wiejskie, dziennikarze oraz mieszkańcy naszego regionu. Główne nagrody w plebiscycie zostaną wręczone podczas uroczystej gali w trakcie Centralnych Targów Rolniczych, które odbędą się w dniach 26-28 listopada br.

Wszelkie informacje o akcji można znaleźć pod adresem: www.kurierlubelski.pl/agro

12 października 2021


Turniej Łuczniczy - Sutiejsk 2021

Przejdź do - Turniej Łuczniczy - Sutiejsk 2021

W niedzielę 26 września 2021 r. na grodzisku w Sąsiadce odbył się I Turniej Łuczniczy—Sutiejsk 2021. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Drużyna Grodu Sutiejsk we współpracy z GBP w Sułowie. Celem wydarzenia była promocja łucznictwa jako sportu, ukazanego na tle historycznym, ale i jako doskonałej formy rodzinnego spędzania wolnego czasu i zdrowej rywalizacji. Część sportową poprzedzały warsztaty tematyczne dotyczące łucznictwa oraz dla chętnych nauka strzelania z łuku. Dodatkowymi atrakcjami było m.in.. bicie monet, namiot historyczny wraz z pokazem uzbrojenia oraz tzw. gry plebejskie. Po zakończonych zawodach na uczestników i gości czekał poczęstunek—pieczone kiełbaski. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem tak młodszego, jak i starszego pokolenia, stąd pomysł, by kontynuować jego organizowanie w latrach kolejnych.

 

6 października 2021


Czytaj więcej o: Turniej Łuczniczy - Sutiejsk 2021

Rajd Rowerowy „Lubelskie Rowerowe z KSOW-em"

Przejdź do - Rajd Rowerowy „Lubelskie Rowerowe z KSOW-em"

Serdecznie zapraszamy do udziału w Rajdzie rowerowym „Lubelskie Rowerowe z KSOW-em”, którego organizatorem jest Województwo Lubelskie.

Celem wydarzenia jest: promocja działań Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, aktywizacja mieszkańców wsi, promowanie i upowszechnianie zdrowego trybu życia wśród mieszkańców lubelskich terenów wiejskich, poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych ziemi lubelskiej oraz informowanie społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów o polityce rozwoju obszarów wiejskich i wsparciu finansowym.

Termin Rajdu: 9 października 2021 roku, godz. 10.00

Miejsce Rajdu: Poleski Park Narodowy (w części położonej na terenie Gminy Urszulin).

Wydrukowaną i wypełnioną kartę zgłoszenia udziału w Rajdzie rowerowym należy zeskanować i przesłać na adres KSOW@lubelskie.pl do dnia 8 października 2021 roku do godziny 12.00. Po tej dacie zgłoszenia będą przyjmowane wyłącznie w przypadku wolnych miejsc na liście startowej.

Dla zwycięzców Rajdu w dwóch kategoriach: „Kobiety” i „Mężczyźni” przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego (numery telefonów: 81 44 16 873, 81 44 16 693) oraz mailowego KSOW@lubelskie.pl

Regulamin Rajdu oraz Karta zgłoszenia udziału dostępne są na stronie www.lubelskie.ksow.pl

 

1 października 2021


Rowerem przez Gminę Sułów

Gmina Sułów wzięła udział w cyklu Kuriera Lubelskiego „Rowerem przez Lubelskie”, w którym prezentowane są gminy najbardziej przyjazne rowerzystom na Lubelszczyźnie. Redakcję po naszej gminie oprowadzał Przewodniczący Rady Gminy Sułów— Pan Ryszard Pietrykowski. Nagrany materiał dostępny jest na stronie Gminy Sułów www.sulow.pl Zwiedzanie rozpoczęliśmy od cmentarza wojennego w Sułowcu. Kolejnym punktem był robiący ogromne wrażenie, wczesnośredniowieczny Gród Sutiejsk. Organizowany jest tam coroczny Piknik Archeologiczny gromadzący tysiące osób. Przy grodzisku funkcjonuje od niedawna grupa rekonstrukcji historycznej - Drużyna Grodu Sutiejsk. Następnie udaliśmy się do Izby Regionalnej w Sułowie, skąd ruszyliśmy do Tworyczowa, gdzie można zwiedzić drewniany, zabytkowy kościół mający blisko 90 lat. Później zatrzymaliśmy się na cmentarzu wojennym w Kitowie, by zakończyć trasę przy największym akwenie wodnym w województwie lubelskim - zalewie „Nielisz”. Znajdują się tam punkt widokowy, duża altana, zewnętrzna siłownia oraz przede wszystkim Miejsce Obsługi Rowerzystów przy szlaku Green Velo. Gmina Sułów jest bardzo przyjazna wszystkim rowerzystom. Przez jej teren przebiegają dwie trasy dla miłośników jednośladów. Ponadto, w gminie co roku odbywa się szosowy wyścig kolarski zwany Memoriałem im. Feliksy Poździk. Ostatnio zorganizowano również drugi wyścig - Memoriał trenera Kazimierza Kowalczyka. W tym roku uroki tamtejszych tras poznali zresztą uczestnicy Tour de Pologne.

 

 

30 września 2021


Czytaj więcej o: Rowerem przez Gminę Sułów

Rozsmakuj się w Ziemi Zamojskiej

W wyniku realizacji projektu współpracy pn. Produkty Lokalne Atutem Zamojszczyzny i Roztocza powstał spot reklamowy promujący produkty lokalne z obszaru działania LGD Ziemia Zamojska.

28 września 2021


Czytaj więcej o: Rozsmakuj się w Ziemi Zamojskiej

I Turniej Łuczniczy

21 września 2021


I Turniej Łuczniczy - Sutiejsk 2021

10 września 2021


„Narodowe czytanie” 2021 w Gminie Sułów

Przejdź do - „Narodowe czytanie” 2021 w Gminie Sułów
W poniedziałek 6 września miała miejsce gminna odsłona „Narodowego Czytania” - ogólnopolskiej akcji promującej i popularyzującej polską literaturę oraz czytelnictwo. Podczas jubileuszowej dziesiątej edycji tego wydarzenia pod patronatem Pary Prezydenckiej, w całej Polsce czytano „Moralność Pani Dulskiej’ autorstwa Gabrieli Zapolskiej.
 
Gmina Sułów od wielu lat włącza się w organizację „Narodowego Czytania”, przygotowując lokalne inscenizacje, z udziałem dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, a także jak choćby w roku bieżącym z udziałem zaproszonych gości.
 
Tegoroczna odsłona wydarzenia miała miejsce w Sali konferencyjnej budynku Centrum Społeczno – Kulturalnego w Sułowie. Jej organizatorem była jak zawsze Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksy Poździk w Sułowie we współpracy ze szkołami podstawowymi w Sułowie, Tworyczowie oraz Michalowie. Tym razem do udziału w akcji zaproszono także przedstawicieli władz samorządowych – Pana Wójta Leona Bulaka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Pana Ryszarda Pietrykowskiego. Z ramienia Rady Gminy Sułów w „Czytaniu” brali także udział Pani Katarzyna Kościk wraz z córką Agatą oraz Pan Adam Braszko, zaś Panie Henryka Bazeli, Irena Brodaczewska oraz Jolanta Franczak reprezentowały stowarzyszenie „Nasz Sułowiec”. GBP w Sułowie jako główny organizator lokalnej odsłony wydarzenia również był w tym roku reprezentowany, fragmenty lektury czytały Panie Marta Radzik oraz Maria Godzisz.
 
Czytano Akt I, z podziałem na sceny. Młodymi lektorami byli oczywiście uczennice i uczniowie szkoły podstawowej w Sułowie: Emilia Kuźma, Andżelika Wyłupek, Magdalena Sobstyl, Maksymilian Bartnik, szkoły podstawowej w Tworyczowie: Julia Dumała, Gabriela Widz i Wojciech Dumała, szkoły podstawowej w Michalowie: Aleksandra Misiarz, Martyna Niedbała oraz Arleta Chwiejczak. Oprócz „czytających” na wydarzenie przybyli także reprezentujący swoje szkoły uczniowie klas VIII pod opieką nauczycieli: Pani Małgorzaty Szymanek, Pani Marzeny Złomańczuk oraz Pani Dominiki Kondras.

8 września 2021


Narodowe Czytanie

3 września 2021