Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Artykuły

Obchody 82. rocznicy pacyfikacji Kitowa

Przejdź do - Obchody 82. rocznicy pacyfikacji Kitowa

Dnia 20 maja bieżącego roku, odbyły się w Kitowe obchody upamiętniające pacyfikację wsi Kitów w Gminie Sułów. Chociaż tragiczne wydarzenia miały miejsce dokładnie 11 grudnia 1942 r., to ich upamiętnienie w naszej Gminie od zawsze obchodzone jest tradycyjnie w drugi dzień świąt Zesłania Ducha Świętego.

Rys Historyczny

11 grudnia 1942 r.

Koło południa Niemcy – funkcjonariusze SS, policji niemieckiej i koloniści z Nawoza przybyli do wsi Kitów pod pretekstem niedostarczonych kontyngentów rolniczych. Część mieszkańców, szczególnie młodzi mężczyźni, pospiesznie opuściła wieś. Ci, którzy nie mieli na sumieniu zaległych kontyngentów pozostali w domach. Według relacji świadków, Niemcy początkowo zachowywali się spokojnie, zjedli obiad, a jeden z nich ostrzegł sołtysa i jego córkę, nakazując się ukryć. Pod wieczór ich zachowanie zaczęło się zmieniać. Wieś została szczelnie otoczona, a w gospodarstwach rozpoczęły się rewizje. Tych, którzy usiłowali stawiać opór zabijano na miejscu. Po pewnym czasie dowodzący pacyfikacją oficer rozkazał przerwać zabijanie i spędzić całą ludność na łąkę, za Łętownią, nieopodal wsi. Osoby niezdolne do poruszania się o własnych siłach były zabijane w domach. Zgromadzonym na łące mężczyznom, kobietom i dzieciom oznajmiono natomiast, że zostali skazani na śmierć za „działalność bandycką”, po czym wszystkich rozstrzelano ogniem broni maszynowej. Później na miejsce kaźni przywieziono jeszcze kilku mężczyzn z innych miejscowości, których również stracono. Rannych dobijali niemieccy koloniści z Nawoza. Zginęło wówczas od 164 do 174 osób (informacje na ten temat są rozbieżne), w tym około 75 kobiet i 28 dzieci poniżej 15 lat. Ocalał sołtys Kitowa oraz dwunastoletnia Anna Pawelczyk, którą od śmierci uratowało ciało matki. Zamordowanych pochowali nazajutrz mieszkańcy Tworyczowa w zbiorowym grobie, nieopodal miejsca kaźni. Mienie zamordowanych zrabowali „czarni” z Nawoza.

Tegoroczne patriotyczne obchody w Kitowie poprzedzał Bieg Pamięci Ofiar Pacyfikacji, wydarzenie plenerowe, w którym wzięły udział dzieci i młodzież ze wszystkich trzech szkół podstawowych z terenu gminy Sułów. W biegu wystartowało łącznie około 80 osób. Jego głównym celem było uczczenie pamięci poległych, jednocześnie była to okazja, by jeszcze dokładniej zapoznać uczniów z historią tamtych wydarzeń. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal wręczany przez Wójta Gminy Sułów Pana Piotra Kaliszewskiego oraz grono pedagogiczne ze szkoły podstawowej w Tworyczowie.

W zamyśle organizatorów pamiątkowy medal ma stanowić przypomnienie o tej ważnej dacie i związanych z nią wydarzeniach historycznych. Po zakończonych zmaganiach sportowych, tradycyjnie już spod remizy w Kitowie wyruszyła delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej na czele z Komendantem Gminnym ZOSP w Sułowie Panem Tomaszem Bartnikiem. Trasa uroczystego przemarszu prowadziła m.in. przez łąki w miejscowości Kitów. Stoi tam krzyż – osadzony dokładnie w miejscu pacyfikacji. Druhowie strażacy zapalili przy nim znicz, czcząc pamięć ofiar bestialskiego mordu. Następnie delegacja OSP udała się do głównego miejsca obchodów – cmentarza, na którym pochowane są ofiary kaźni. Została tam wybudowana kaplica, postawiono pomnik poległych oraz tablicę z nazwiskami pomordowanych. Podczas tegorocznych obchodów przy pomniku pomordowanych wartę pełnili żołnierze Garnizonu Zamość, z 18-stego pułku przeciwlotniczego pod komendą dowódcy Waldemara Cielniaka.

Następnie nastąpiło złożenie wieńców i zapalenie zniczów pod pomnikiem pomordowanych. Później nastąpiło uroczyste złożenie wieńców:

  • W imieniu Starosty Zamojskiego wieniec złożył Pan Krzysztof Rusztyn Wicestarosta powiatu Zamojskiego w asyście radnych powiatu zamojskiego— Pani Aleksandry Martyny i Pana Andrzeja Kondrata.
  • W imieniu Wojska Polskiego Wieniec złożyła delegacja z Garnizonu w Zamościu pod przewodnictwem Kapitana Waldemara Cielniaka.
  • W imieniu Gminy Sułów wieniec złożył Wójt Pan Piotr Kaliszewski w asyście Przewodniczącej Rady Gminy Pani Henryki Bazeli oraz Prezesa Gminnego OSP Pana Zbigniewa Goleniaka.
  • W imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego wieniec złożył Pan Krzysztof Gałaszkiewicz—Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego.
  • W imieniu Szkoły Podstawowej w Sułowie wieniec złożyła dyrektor— Pani Małgorzata Kuźma wraz z uczniami
  • W imieniu Szkoły Podstawowej w Tworyczowie wieniec złożyła dyrektor—Pani Dorota Bojarska—Śledź wraz z uczniami.

Wieńce złożyły również delegacje i przedstawiciele, reprezentujące Ochotnicze Straże Pożarne z terenu Gminy Sułów, Mieszkańców Kitowa i Gminy Sułów.

Następnie, prowadzący uroczystość - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Feliksy Poździk w Sułowie Pan Arkadiusz Socha, zaprosił chętnych do zabrania głosu.

Głos zabrali:

  • Pan Krzysztof Rusztyn— Wicestarosta Powiatu Zamojskiego
  • Pan Wójt Piotr Kaliszewski – Wójt Gminy Sułów
  • Pan Krzysztof Gałaszkiewicz—Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego

Miejsce tak ważne dla lokalnej społeczności, jakim jest cmentarz i kaplica w miejscowości Kitów od zawsze objęte było opieką władz samorządowych, przy wsparciu gospodarzy wsi - radnych i sołtysów, ale również przy udziale Szkoły Podstawowej w Tworyczowie, która zachowuje to miejsce pamięci w szczególnej pieczy.

Tradycyjnie już, obchody pacyfikacji w Kitowie zyskują podniosłą oprawę dzięki akademii słowno-muzycznej w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tworyczowie, która przybliżyła historię wydarzeń z roku 1942. Opracowanie całości wydarzenia na scenie było efektem pracy Pani Teresy Nawrockiej. Występ najmłodszych niesamowicie chwytał za serce, przypominał, pouczał i sławił naszą Ojczyznę.

Bardzo ważną częścią obchodów była uroczysta msza św. w intencji pomordowanych, odprawiona przez proboszcza parafii pw. św. app Piotra i Pawła w Tworyczowie – ks. Marka Gudza, wieńcząca tą podniosłą patriotyczną uroczystość. Oprawę muzyczną mszy św. zapewniła cechująca się wysokim profesjonalizmem Dziecięco Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sułów, połączona z Orkiestrą Dętą z Nielisza pod batutą Pana Piotra Trojanowskiego.

Wydarzenie patronatem medialnym objęły: Kronika Tygodnia, Tygodnik Zamojski, Kurier Lubelski oraz Katolickie Radio Zamość.

 

21 maja 2024


Czytaj więcej o: Obchody 82. rocznicy pacyfikacji Kitowa

OGŁOSZENIE

 

 

Wójt Gminy Sułów informuje, że w dniu 23 maja (czwartek) o godzinie 11:00

w Urzędzie Gminy Sułów odbędzie się spotkanie z przedsiębiorcami

zainteresowanymi prowadzeniem działalności gospodarczej

na terenie nowo powstałego kąpieliska w miejscowości Kulików

w sezonie kąpielowym 2024.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu.

 

 

Wójt Gminy

/-/ Piotr Kaliszewski

21 maja 2024


Czytaj więcej o: OGŁOSZENIE

Zawody Strażackie

Spotkanie informacyjne - Czyste powietrze

Przejdź do - Spotkanie informacyjne - Czyste powietrze

Wójt Gminy zaprasza Mieszkańców Gminy Sułów na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 21 maja 2024 roku o godz. 09:00 w pokoju nr 6 Urzędu Gminy w Sułowie.

 Pracownicy urzędu przedstawią założenia programu oraz poinformują o możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację budynku.

Więcej informacji znajduje się również na stronie internetowej programu „Czyste Powietrze”

https://www.wfos.lublin.pl/czyste-powietrze.html

Serdecznie zapraszamy!

 

Wójt Gminy
/-/ Piotr Kaliszewski

20 maja 2024


Czytaj więcej o: Spotkanie informacyjne - Czyste powietrze

II Sesja Rady Gminy Sułów

Działając na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 609) uprzejmie informuję, że II Sesja Rady Gminy Sułów, odbędzie się w dniu 27 maja 2024 roku (poniedziałek) o godz. 12:00 w sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej im. Feliksy Poździk w Sułowie - Sułów 143.

20 maja 2024


Czytaj więcej o: II Sesja Rady Gminy Sułów

OFERTA PRACY

 

Warsztat Terapii Zajęciowej w Rozłopach poszukuje pracownika na stanowisko psychologa.

Wymagane wykształcenie: wyższe o kierunku psychologia.

Wymiar etatu: ½

Wymiar czasu pracy: 20 godzin tygodniowo, od poniedziałku do piątku, dni i godziny do uzgodnienia.

Osoba do kontaktu: Piotr Misiarz tel. 84 68 26 100

 

Wójt Gminy
/-/ Piotr Kaliszewski

 

16 maja 2024


Czytaj więcej o: OFERTA PRACY

Ostatnie pożegnanie ks. Józefa Walasa - pochodzącego z Sułowa

Przejdź do - Ostatnie pożegnanie ks. Józefa Walasa - pochodzącego z Sułowa

Dnia 15 maja 2024 r. w kościele parafialnym pw. Św. app Piotra i Pawła w Tworyczowie odbył się pogrzeb ks. Józefa Walasa - Kanonika honorowego  Kapituły Lubelskiej. Urodził się 29 marca 1934 r. w Sułowie, parafia Tworyczów . Zmarł mając 90 lat.

Święcenia prezbiteratu przyjął w 1959 r. w Lublinie (zmarł w 66. roku kapłaństwa).

Pełnił posługę duszpasterską w parafiach: Zawałów, Dubienka, Piotrawin, Wożuczyn, Wojsławice, Kazimierz Dolny, Gorzków, Komarów, Kraśnik, Janów Lubelski, Skierbieszów, Hrubieszów, Puławy.

Przeszedł na emeryturę w 2011 roku.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Józef Wróbel – biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej. W pogrzebie uczestniczyło 22 księży. Gminę Sułów reprezentował Wójt Gminy Sułów – Pan Piotr Kaliszewski.

Ks. Józef Walas pochowany został na cmentarzu parafialnym w Tworyczowie.

15 maja 2024


Czytaj więcej o: Ostatnie pożegnanie ks. Józefa Walasa - pochodzącego z Sułowa

Uroczystości poświęcone pomordowanym w Kitowie

Gminny Kalendarz Imprez 2024

L.p.nazwa wydarzeniaterminmiejsce

1.

Uroczystości upamiętniające pacyfikację Kitowa

20.05.2024

Kitów

2.

Gminny Dzień Dziecka / Piknik Rodzinny

02.06.2024

Sułowiec

3.

Dzień Dziecka "Sportowo i kolorowo"

09.06.2024

Michalów

4.

Powitanie Lata

22.06.2024

Kulików

5.

VII Piknik Archeologiczny

07.07.2024

Sąsiadka

6.

Sąsiedzkie Spotkania i Uroczyste upamiętnienie Feliksy Poździk - patronki Gminnej Biblioteki Publicznej w Sułowie

21.07.2024

Sułów

7.

Dożynki Gminne

25.08.2024

Deszkowice Pierwsze

8.

IV Turniej Łuczniczy

08.09.2024

Sąsiadka

9.

Święto Pieczonego Ziemniaka

15.09.2024

Deszkowice Pierwsze

10.

Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich

13.10.2024

Sąsiadka

11.

Gminne Obchody Święta Niepodległości

11.11.2024

Sułów

12.

Gminne Spotkanie Opłatkowe

30.12.2024

Sułów

14 maja 2024


Czytaj więcej o: Gminny Kalendarz Imprez 2024

Ogłoszenie